• میمند کرمان

    راهنمای سفر و اقامت

سفر به میمند با بوم سرا

09359177960 هماهنگی و رزرو

اقامتی متفاوت در فضاهای غار مانند در دل کوه در روستای باستانی

در روستای میمند بیش از ۲۵۰۰ خانه غار مانند توسط میمندیان در دل کوه کنده شده اند و از هزاران سال پیش تا کنون محل زندگی این مردمان بوده است
در گوشه ای از روستا تعدادی از این خانه های کنده شده در دل کوه به شکلی ساده و سنتی برای اقامت گردشگران تجهیز شده اند.

هزینه های اقامت در مهمانسرا

هزینه یک شب اقامت برای مهمانان ایرانی هر نفر ۴۰,۰۰۰ تومان (قیمت برای حداقل نفرات ۲ نفر)

هزینه یک شب اقامت+صبحانه برای توریست های خارجی هر نفر ۸۰۰۰۰ تومان (قیمت برای حداقل نفرات ۲ نفر)

ویژگی های خاص اقامتگاه

اقامت در فضای غار مانند

سرویس بهداشتی عمومی با فاصله ۲۰ متر از اتاق ها

سرویس خواب به هر دو صورت کف خواب و تخت

قبل از رزرو حتما مطالعه کنید

در روستای میمند در سمت چپ ابتدای ورودی روستا بعد از گذر از پل چندین خانه دستکند (کنده شده در دل کوه به صورت غار مانند) به زیبایی تجهیز گردیده اند که با عنوان مهمانسرای سنتی برای اقامت مهمانان و مسافران از حدود ۱۵ سال پیش در حال خدمت رسانی می باشند. این اتاق ها به صورتی تجهیز شده اند که ساختار تاریخی و منحصر به فرد آن ها که نمایانگر شرایط واقعی زندگی گذشتگان در میمند بوده است حفظ گردد و تغییرات فیزیکی اندکی برای حفاظت هر چه بیشتر از بافت تاریخی این اتاق ها روی داده است. وسایل درون اتاق ها به صورتی کاملا سنتی و باستانی طراحی و نصب گردیده اند، برای مثال چوب لباسی از چوب درخت سنجد و در برخی از اتاق ها تخت خواب هایی تکنفره با چوب درختان طراحی و در کنار دیوارهای اتاق ها نصب شده اند. کف اتاق ها نیز با نمد های تهیه شده در خود روستا پوشیده شده اند. در اتاق ها تشک و زیر انداز، ملحفه،پتو و بالش برای خواب به صورت مجزا در کنار دیوارها قرار گرفته اند. اتاق ها همچنین دارای برق، سیستم گرمایش بخاری برقی و مینی بار نیز می باشند. همانگونه که اشاره شد اتاق های مهمانسرای میمند هم دارای سرویس تخت و هم سرویس خواب سنتی ایرانی (تشک و لحاف و پتو برای خواب بر روی زمین) می باشند. در رابطه با سرویس بهداشتی و حمام آب گرم باید اشاره کنیم که از آنجا که در گذشته سرویس بهداشتی و حمام درون اتاق ها وجود نداشته و از جهت دیگر برای حفظ ساختار تاریخی و واقعی اتاق ها ساخت سرویس های بهداشتی و حمام درون اتاق ها ممکن نبوده و لذا برای مهمانسرا سرویس بهداشتی ویژه ای که به صورت مشترک برای مهمانان مهمانسرا در نظر گرفته شده است در فاصله ای تقریبا ۲۰ متری از مهمانسرا در کنار رودخانه میمند ساخته شده است.در تصاویر زیر که نمایانگر شکل قرار گیری و ساختار اتاق های مهمانسرا در دل کوه می باشد؛ مشاهده می کنید که اتاق ها به صورت پلکانی از پای کوه تا دو سه طبقه بالاتر از پای کوه قرار دارند از این رو اگر فرد سالخورده و همچنین بیمار و یا خانم بارداری را در این سفر همراه خود دارید باید توجه داشته باشید که ممکن است برای دسترسی به اتاق های محل اقامت خود در مهمانسرا با مشکل روبرو شوید.
با توجه به موارد فوق باید توجه داشت که این اتاق ها ویژه افرادی هستند که خواهان تجربه زندگی گذشتگان و روستایی در میمند هستند و همین ویژگی خاص است که بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی را جذب این روستا و علاقه مند به گذراندن شب در این خانه های دستکند به صورت سنتی و به دور از زندگی دنیای مدرن و شهری و خدمات لوکس هتل ها و تجربه زندگی منحصر به فرد در یک روستای ما قبل تاریخ نموده است.

جاذبه هایی که در سفر خود به میمند باید ببینید

به طور معمول دیدن این جاذبه ها رو در برنامه قرار دهید: حمام، آتشکده، مسجد و حسینه

علاوه بر موارد بالا این موارد خاص رو هم حتما تجربه کنید:

بازدید از خانه های دستکند (معمولا شما رو روستائیان به بازدید از خانه هایشان دعوت می کنند و از شما پذیرایی می کنند و در عوض انتظار دارند شما از آنها برخی از محصولاتشان را خریداری کنید که به شما پیشنهاد می کنیم حتما این کار را بکنید).

بازدید از چراگاه ها و خانه های سر آغل که در مسیر میمند و اطراف آن قرار دارند (برای این بازدید شما حتما بایستی با یکی از روستائیان و یا راهنمای محلی همراه شوید تا آنگونه که میخواهید بدون هیچ مشکلی به مکان مورد نظر راهنمایی شوید).

گشت و گذار در طبیعت بکر اطراف میمند ( برای مثال اشکفت که جاذبه ای طبیعی بی نظیر هست و رودخانه های اطراف میمند که این نیز با همراهی راهنمای محلی به شما پیشنهاد می شود).

رستوران و تهیه غذا در میمند

دو رستوران در روستا دایر می باشند که معمولا در روزهای پر بازدید و بخصوص تعطیلات خدمات خود را به صورت کامل ارائه می دهند.

نخست رستوران سنتی میمند که در میانه های روستا روبروی حسینه میمند واقع شده است که چند سالی است در ارائه خدمات اغذیه و نوشیدنی محلی فعال می باشد. منو غذایی این رستوران موارد زیر را در بر می گیرد.

بُز قورمه با گوشت گوسفند

کشک بادمجان

کالجوش

آبگرمو

قورمه سبزی

به همراه اسپار، ماست، نوشابه و دوغ

علاوه بر رستوران سنتی، رستورانی جدید در ساختمان آجری ابتدای روستا (ساختمان مدرسه میمند) اخیرا شروع به کار کرده است که علاوه بر غذاهای محلی غذاهای خورش قیمه و قورمه سبزی و مرغ را به همراه صبحانه ارائه می دهد.

شما در برخی موارد علاوه بر رستوران های ذکر شده می توانید مهمان خود روستائیان باشید که تمایل دارند از شما با غذاهای محلی پذیرایی کنند.

برای رسیدن به روستای میمند با سواری شخصی، بستگی دارد که شما از کجا بخواهید به میمند بروید:

راهنمای سفر با سواری شخصی از تهران به میمند
اگر از تهران، شهرهای غرب و شمال غرب و شمال ایران حرکت کرده اید، بهترین مسیر از طریق یزد، مهریز، انار، شهربابک و میمند است. از یزد تا روستای میمند شما ۲۹۰ کیلومتر راه پیش رو دارید که حدودا ۳ ساعت زمان می برد تا به میمند برسید. برای طی این مسیر زمانی که حدود ۱۷۰ کیلومتر در جاده ی یزد- کرمان طی مسیر نمودید، به شهر انار می رسید. از انار بایستی به جاده ترانزیتی سیرجان بندرعباس (شهربابک) وارد شوید که فاصله انار تا شهربابک حدود ۱۰۵ کیلومتر راه است. این جاده تماماً دوبانده و کیفیت آن مطلوب است. سپس بعد از رسیدن به شهربابک به سمت سیرجان و بندرعباس مسیر را ادامه دهید. فاصله شهربابک تا میمند حدود ۳۵ کیلومتر است. بعد از خروج از شهربابک حدود ۳ کیلومتر جاده را که طی می کنید به تقاطع غیر همسطح می رسید. به روی پل رفته و مسیر میمند (کرمان، خاتون آباد) را ادامه دهید تا مجتمع بین راهی و پمپ بنزین میمند برسید و پس از آن وارد جاده میمند شوید از مجتمع و پمپ بنزین بین راهی میمند تا روستای میمند شما ۱۵ کیلومتر بیشتر فاصله ندارید. شما به طی حدودا ۷ کیلومتر دیگر به دوراهی دیگری میرسید که مسیر مستقیم به سمت احمد آباد و رفسنجان می رود و جاده سمت چپ به سمت روستای میمند. شما از این دو راهی تا میمند هشت کیلومتر بیشتر راه پیش رو نخواهید داشت. توجه داشته باشید که این یک جاده روستایی است لذا با سرعت مطمئنه برانید و از طبیعت و منظره بسیار زیبای جنگل بنه و باغات در مسیر کناره رودخانه لذت ببرید. (مسیر شهربابک تا میمند در ادامه بر روی نقشه ترسیم شده است)

راهنمای سفر با سواری شخصی از کرمان به میمند
بهترین مسیر : کرمان، رفسنجان، سرچشمه، شهربابک است. این مسیر حدوداً ۲۴۰ کیلومتر است. جاده کرمان – رفسنجان دوبانده و تقریباً بقیه ی مسیر دوطرفه و آسفالت است. البته یک مسیر بسیار کوتاهتر تا میمند از طریق: رفسنجان، احمدآباد، حوم الدین، استاهوئیه، مرج، گلاب و میمند نیز هست که اگر محلی نیستید، این مسیر را به شما توصیه نمی کنم.

راهنمای سفر با سواری شخصی از شیراز به میمند
کوتاه ترین و مناسب ترین مسیر، مسیری است که از شهرهای مرودشت، سیوند، سعادت شهر، هرات و شهربابک می گذرد. در این مسیر فاصله بین شیراز تا میمند حدود ۳۹۰ کیلومتر است.

جزئیات مسیر شهربابک تا میمند
از شهر بابک تا روستای میمند حدود ۳۵ کیلومتر فاصله است. جاده ی آن تماماً آسفالت با کیفیت مطلوب است. علائم هشدار دهنده، زیاد نیستند. این مسیر در برخی قسمت ها فوق العاده زیباست و طبیعت متفاوتی را ملاحظه خواهید فرمود.